Bytový dom Kutlíkova ulica Bratislava

13.10.2010

Bytový dom s rodinnou atmosférou.

_urbanizmus:Parcela sa nachádza na okraji intravilánu východnej časti známeho sídliska Petržalka, jednej zo siedmych častí mesta Bratislava v blízkosti častí Zrkadlový háj a Ovsište. Nachádza sa na v riedko zastavanej časti, s bohatou rastlou zeleňou lužných lesov a vodnej plochy Malý Draždiak, ktorá sa však časom nevyhne expanzii mesta Bratislava, ktoré sa môže rozširovať už len východným smerom. Popri pozemku vedie frekventovaná rýchlostná viacprúdová komunikácia s napojením na diaľnicu, na ktorú je však územie napojené zatiaľ nedostatočným spôsobom.  Z južnej strany je cez cestu prístupný zatiaľ nevyužívaný pozemok  s porastom typickým pre lužné lesy, s náväznosťou na prírodnú vodnú nádrž Malý Draždiak.

_filozofia_riešenia:

 

Zeleň, pôvodná, náletová – ale stále silná forma, genius locci.

Bývanie v lese, trvalo udržateľné formy bývania, sa v súčasnosti dostávajú do popredia viac ako kedykoľvek inokedy.

Zeleň je fascinujúca, neudržateľný element, ktorý sa skôr či neskôr presadí v každej budove, chodníku…vyhľadáva škáry, medzery, stačí jej aj najmenšia príležitosť, aby sa začala presadzovať vo svojej nespútanosti.. Môžeme sa ju buď snažiť zničiť, skalpovať, udržať na uzde. Stojí nás to nemalú námahu, čas, peniaze, a rastliny sa aj tak neodbytne vracajú späť. Tak prečo by sme to nemohli skúsiť inak?

Keď dáme rastlinám volnosť, vymedzený priestor, na ktorom môžu rásť a rozvíjať sa, zeleň sa nám odvďačí, a my ju môžeme využívať vo svoj prospech. Vytvorí filter, prirodzenú bariéru, koberce, vankúše..

_architektonické_riešenie:

 

Hmota budovy pôvodne vychádza z tvaru písmena U, ktoré sa zredukovalo na dve samostatne stojace objekty prepojené vizuálne zelenou stenou, ktorá tak vymedzuje spoločný vnútorný blok, charakterizovaný zvlneným terénom. Tento slúži pre obyvateľov aj susednej bytovky, ktorí tu predtým mali detské ihrisko. Jeho tvar a umiestnenie je reflexiou na val porastený náletovou zeleňou, ktorý sa tu predtým rozliehal.

Bytovka má 3 až 4 podlažia, čím nepresahuje existujúcu zástavbu. Podzemné podlažie stája obe časti bytovky v celom rozsahu, a je využitý ako podzemné garáže a pivnice- kobky pre obyvateľov domu. Na každý byt pripadá jedna kobka a dve parkovacie miesta, celkom ich je 34, z čoho 4 vyhovujú osobám z telesným postihnutím. Do budov sa vstupuje cez 4 komunikačné jadrá s výťahmi, do každej budovy dve. Na prvom nadzemnom podlaží budovy A sa nachádza prenajímateľný priestor vhodný ako napr. ambulancia stomatológa, kočikáreň pre každý vchod, dva bezbariérové byty s predzáhradkami, jeden dvojizbový a trojizbový, a vstup do loftového bytu, ktorí tvorí samostanú časť s vlastným vstupom. Na druhom, treťom a štvrtom podlaží sú po dva byty, ešte 5 dvojizbových, tri mezonety, a spomínaný loft. Celkovo sa v tejto časti budovy nachádza 12 bytových jednotiek. Každá bytová jednotka má vlastný balkón alebo loggiu, prípadne terasu na zelenej streche. Byty na južnej fasáde majú navyše loggie so zeleným filtrom. Na štvrtom podlaží sa nachádzajú už len dva byty, ktoré majú na zvyšnej  časti zelenej strechy rozsiahle terasy. Loftový byt prechádza cez všetky štyri podlažia, pričom najvyššie, štvrté tvorí len zimná záhrada využitelná aj ako pracovňa.

Celý parter z južnej strany je využívaný ako prenajímateľné priestory.